Téma veterinární onkologie nepatří k těm veselým. Nebo je naopak opředeno řadou mýtů a můžeme ho začít vnímat pozitivněji?

Do prvního dílu podcastu o onkologii jsem si pozvala pana doktora Dušana Krále, který se veterinární onkologií a onko chirurgií zabývá už spoustu let.  Vede kliniku, která je jedním z nejvíce specializovaných pracovišť onkologie zvířat u nás.

MVDr. Dušan Král

A i kdybyste si mysleli, že se vás tohle téma netýká, nebo je na vás příliš složité či tíživé, určitě tomuhle dílu dejte šanci. Onkologii jsme v povídání zasadili do širšího kontextu, vysvětlili jsme základní pojmy a dojmy. Shrnuli jsme možnosti léčby i praktické informace a také jsme se věnovali prevenci.

Co se v podcastu dozvíte?

  • jaké jsou formy onkologického onemocnění?
  • jak včas odhalit u svého psa nemoc
  • jak důležitá je diagnostika a jaká vyšetření se provádějí
  • jaká je prevence rakoviny u psů
  • jak probíhá léčba psa a jaké specializace spolupracují
  • kdo je klinický onkolog a kdo onkologický chirurg
  • jaké jsou možnosti léčby
  • jaká je finanční nákladnost léčby psa s rakovinou
  • jak probíhají jednotlivá vyšetření

 

 

Jestli máte apple zařízení, podcast si můžete pustit tady, najdete ho taky na Spotify a nebo prostě klikněte na přehrávač:

Téma onkologie bude rozděleno na dva díly. Tento, s panem doktorem Králem je obecnější uvedení do tématu a taky trocha “filozofování” nad léčbou onkologických pacientů ve zvířecí říší z pohledu majitele kliniky a onko-chirurga.


mvdr. lenka krásná

Druhý díl jsem natáčela s MVDr. Lenkou Krásnou, která na téže klinice působí jako klinický onkolog, má tedy nastarosti komplexní vedení léčby jednotlivých pacientů.

Co se v podcastu dozvíte?

  • co má vliv na vznik onkologického onemocnění psa
  • pojmy – rakovina, lymfom, benigní, maligní atd.
  • cytologie – co to je, jak se dělá a proč je důležitá
  • jaké mohou být příznaky onkologického onemocnění
  • jaký vliv má plemenná příslušnost, která plemena trpí kterým onemocněním
  • co je součástí léčby a jak probíhá její vedení

Jestli máte apple zařízení, podcast si můžete pustit tady, najdete ho taky na Spotify a nebo prostě klikněte na přehrávač:


Více informací o veterinární klinice RegiaVet najdete na webovkách, ale sledovat je můžete i na Instagramu.

Jestli vás zajímá víc podobných příspěvků, článků a tipů do života se psem, budu se na vás těšit na www.pejskarium.cz nebo na Instagramu Pejskárium.

Podcast můžete v aplikaci Apple podcasts během pár vteřin ohodnotit a dát mi tak zpětnou vazbu, zda se vám rozhovory líbí.

Fotografie: Irena Vanišová

10 Replies to “Onkologie u psů

 1. Skvělý podcast, skvělý výběr tématu a hlavně hosta. Pan doktor na mě působí velice vzdělaně a především velice empaticky. Za mě jeden z nejlepších podcastů! ☺️

  1. Mockrát děkuji za zpětnou vazbu, Károlíno 🙂 <3. Není to lehké téma a o to větší radost mi dělá, že se podařilo ho předat nějakou přijatelnou formou.

 2. Těžké téma a většinou všichni ve skrytu duše doufáme, že nás se to nikdy týkat nebude … Práce na veterině mě (snad…) naučila se dívat na svého psa trochu jinak, vím, že pro něj je jediné podstatné, že ráno vstane a nic ho nebolí. Můj Krtek mi neplánuje, že se za rok znovu podívá na chatu a bude se brouzdat na břehu ryblíka a požírat fermentovanýho kapra … Z jeho pohledu je zcela jedno, zda tu bude ještě týden, měsíc nebo další rok, jediné podstatné je, aby byl pro něj život kvalitní v daný okamžik, kdy se nadechuje … Délka života našich parťáků je tíživé téma hlavně pro nás, majitele … a toho času nikdy nebude dost ❤️

  Díky za tenhle podcast, který se dá poslouchat několikrát a vždy si díky němu člověk uvědomí další a další důvod, proč neklesat na mysli. Že má smysl sdílet tyto informace dál, aby se co nejvíce lidí dozvědělo, že něco podniknou se dá vždy. Hlavní je neotálet a přijít včas k odborníkům.

  1. Díky za skvělý rozhovor na téma, které je pro nás zrovna teď bohužel velmi aktuální a řešíme ho právě s panem doktorem Králem. Nicméně jsem si jistá, že jsme si zvolili toho nejlepšího z nejlepších, pan doktor je nejsen skvělý doktor, ale i slušný a empatický člověk a má naši plnou důvěru.

 3. Máte zajímavé články, přečtu si více .. Souhlasím s článkem a několika větami zde, složíte větu dobře, chápu, co tím myslíš, budu ve mně vytvářet názor, protože v tomto článku mi něco připomíná v minulosti v mém životě.

 4. It turns out that what I have been looking for so far is in this paper, I am very happy to find several articles on this blog, I am interested in your sentence above, very opinion building in my opinion, why? because you wrote it in language that is easy to understand.. Dobrý článek, líbí se mi

 5. Oba dva rozhovory jsou parádní, poučné a hlavně lidské.. Jen tak dál! Také máme léčbu nádoru u psa na této klinice za sebou, a přes všechny komplikace byla účinná a fence určitě prodloužila život.

 6. Pan doktor super, výborný rozhovor a mimochodem krásná spisovná čeština, nemohla by slečna redaktorka trochou ten svůj “hovorový slang”, nevím jak to jinak pojmenovat, dát alespoň do poslouchatelné spisovnější formy? Pocitově hrozné, nedůstojné, jako by seděla s kamarádkou v hospodě.

  1. Krásný den, Lucie, to mě mrzí, že vám můj projev podcast kazil. Já nejsem profesionální redaktorka, jsem jen člověk, co se snaží témata přiblížit dalším lidem a Pejskárium ani nemá ambice stát se rozhlasem, jak sociální sítě tak podcasty vedu v téhle uvolněnější formě, protože spisovný projev není něco, co bych měla v krvi a tak mi připadá, že to ode mě potom nezní tak autenticky. Je mi ale jasné, že ne každému to vyhovuje, to už je bohužel riziko toho, že se člověk do něčeho takového ve volném čase pouští. Nicméně určitě přiznávám, že mám v projevu spoustu rezerv.

   Mějte se krásně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.