Plavání je skvělá aktivita a pohyb ideální i pro pejsky s některými problémy s pohybovým aparátem, doplněk zvyšování kondice pro psí sportovce a především společná zábava.

 

 

Přesto je ale několik zásad, které bychom měli dodržovat, abychom zajistili pro svého psa bezpečí a opravdu příjemný zážitek, nikoliv zdroj stresu. 

Pravidelně se s přicházejícím teplým počasím setkávám s hromadou videí, kde je pes nucen k plavání, házen do bazénu nebo jinam do hloubky, štelován do situací, ve kterých mu podle řeči jeho těla evidentně není dobře např. Kvůli cool fotce na Instagram apod. Přiznám se, že mi z toho bývá občas dost smutno, a tak jsem se rozhodla dát pro vás dohromady článek na téma, jak naučit psa plavat a na co myslet, když psa k vodě bereme.

 

Jak naučit psa plavat?

 

Zajistěte ideální podmínky

Některá místa jsou pro učení plavání naprosto nevhodná, jak ale vypadá ideální místo a ideální podmínky na výuku psího plavání? 

  • Pozvolný vstup – zvlášť úplným neplavcům a psům, kteří ještě mají z vody respekt vždy vybírejte místo, kde je pozvolný vstup do vody, plaveckou lekci to značně usnadní, protože pro mnoho psů je právě moment, kdy musí z pevné půdy pod nohama skočit do neznáma ten nejnářočnější
  • Klidná voda – u řeky nebo u moře bývá často pozvolný vstup, ale psa můžou děsit vlny, nebo pro něj může být nebezpečný proud v řece, vybírejte tedy vždy pro začátek ideálně klidnou vodu, kde bude co nejméně rušivých vlivů
  • Klidné prostředí – na koupališti plném dalších lidí a psů může být pro vašeho chlupáče spousta vzruchů, někdy i věcí, které ho budou děsit (křičící děti apod.), myslete tedy na to, že je dobré vybrat místo a čas, abyste měli na učení dostatek klidu a prostoru. Pozor si taky dejte třeba na nutrie a labutě, ty se s tím někdy vůbec nepářou a pro psa mohou být reálnou hrozbou.

 

Myslete na bezpečnost

  • Plovací vesta – možná se vám to zdá jako šílený vynález a “něco, co už je fakt přes čáru”, vězte ale, že se najdou psi, kteří jsou sami o sobě spíše potápky než excelentní plavci. Plovací vesta je za mě naprosto skvělá možnost, jak přidat psovi sebedůvěru, pomoci mu hlavně v začátcích a jak umožnit plavání i psům, kteří mají tendence jít ke dnu. Za naprostou nutnost ji považuji při výletech na sjíždění řeky a ve více nebezpečných vodách nebo při delším plavání. Je samozřejmě potřeba počítat s tím, že s vestou to funguje úplně stejně jako např. S postrojem nebo oblečkem. Část psů oblékání vesty nebude vůbec řešit, pro řadu dalších to ale bude strašák, kterého je potřeba natrénovat zvlášt, ideálně s dostatečných předstihem a po dobrém, aby se v ní cítili dobře a nebyl to pro ně jen další strašák s vodou spojený. 
  • Riziko přehřátí – i u vody se může pes přehřát. Proto je dobré, zvlášť v opravdu horkých dnech nechat plavání na spíše ranní a pozdně odpolední / večerní dobu a každopádně vždy regulovat aktivitu psa. Spoléhat na to, že pes sám pozná, že má dost, v tomhle případě opravdu není dobrá strategie. Při pohybu se navíc díky práci svalů vytváří teplo. Přehřátí organismu může být pro psa smrtelné a rozhodně to není žádná zbytečná hysterie. 
  • Trénink kontroly a povel na vstup do vody – pokud máte plemeno, kterému láska k vodě doslova koluje v krvi, dost pravděpodobně je strach nebo nejistota u vody jen počáteční fáze. Ale u všech pejsků se vám hodí už od začátku budovat u vody také nějaká pravidla. I tady je totiž prevence základ, takže pokud nechcete mít doma blázna, který bez rozmyslu skočí třeba i do nebezpečné vody, bude u ní jančit, vleze tam např. Ve chvíli, kdy se vám to zrovna nehodí apod., myslete už v začátku také kontrolu u vody a až nebude pobyt ve vodě dělat psovi problém, tak také povel na vstup do vody. Ušetří vám to do budoucna spoustu nepříjemností. 
  • Intoxikace vodou – někteří psi mají při plavání a pobytu u vody celkově vodu chytat a pít. Možná se to zdá jako sranda, nicméně i tady je potřeba dávat trochu pozor. Pokud totiž pes přijme větší množství vody, než je tělo schopné absorbovat a ledviny nestíhají tekutinu filtrovat, naruší se rovnováha elektrolytů v organismu, buňky otékají a následně i vnitřní orgány. To může vést k poškození mozku, srdečnímu selhání i smrti. Mějte tedy tohle chytání vody pod kontrolou a včas psa případně vezměte od vody pryč.
  • Slaná voda – u moře pak přichází na řadu ještě slaná voda. Většina psů ji jednou ochutná a zjistí, že to není žádná lahoda, někteří psi to ale moc neřeší a tam pak hrozí např. Průjmy a následná dehydratace. 
  • Plavání bez dozoru – vždy, ale opravdu vždy mějte při plavání psa pod dozorem. Pokud máte doma na zahradě bazén, myslete na to, že do něj pes může i omylem skočit nebo spadnout a musí být uzpůsoben tak, aby se z něj mohl dostat ven. 

 

 

Plavání krok po kroku

  • Individualita a plemeno psa – jako první si vždy uvědomte, jaký je váš pes. Možná to zní jako samozřejmost, ale labrador, kterého jsem měla před tímhle štěnětem možná bude úplně jiný, než váš první. Možná máte psa z útulku, který má s vodou špatnou zkušenost, ani o tom nevíte. Možná máte plemeno, které všeobecně nemá vodu příliš v lásce. 
  • Zapomeňte na házení a nošení psa do hloubky s tím, že se prostě otrká – jestli máte vlastní zkušenost s učením plavání stylem hodím tě do vody a plav, jistě uznáte, že tohle prostě není dobrá strategie. Myslete na to, že náš vztah se psem tvoří hromada malých zkušeností a jeho základem by měla být vždy důvěra. Dopřejte psovi dostatek času na prozkoumání vody a vlastních schopností, pobyt u vody má být příjemná záležitost a ne zdroj stresu a tlaku. 
  • Jděte příkladem – fajn možností, jak psa nalákat na prozkoumání vody může být také to, že půjdete první, pejsek možná získá více odvahy, bude vás chtít následovat a trochu mu tak usnadníte situaci.
  • Psí kamarád plavec – i psí kámoš milovník vody může být pro vašeho psa dalším pošťouchnutím, jak sebrat odvahu. Jestli máte v okolí kamaráda pejskaře se psem vodomilem, můžete to zkusit. Doporučuji ale zároveň volit takového člověka, který nebude mít tendence vám do toho zasahovat, šťouchat psa do vody nebo ho nějak přetěžovat. 
  • Vezměte si na pomoc oblíbené hračky – máte doma třeba Puller nebo jinou oblíbenou hračku vašeho psa, která plave na hladině? Paráda! Zapojit můžete společné přetahování, házení hračky na kraťoučkou vzdálenost, kam pes dosáhne apod. 
  • Plovací vesta – jak už bylo řečeno v zásadách bezpečnosti, někteří psi prostě nejsou od přírody dobří plavci a plovací vesta jim může dodat potřebnou sebedůvěru. Pokud do ní nechcete investovat, zkuste si ji od někoho půjčit. O plovací vesty bývá v létě veliký zájem a tak je taky varianta jednu si koupit a po tom, co se váš pes naučí plavat a získá ve vodě jistotu ji prodat dále. Na Facebooku je spousta skupin sloužících jako bazar věcí pro psy, prodávat výbavu můžete taky přes marketplace nebo třeba aplikaci Vinted, kde je nově sekce právě určená na věci pro zvířata. 

 

 

Suma sumárum, učení plavání může být někdy běh na dlouhou trať, pejsek možná bude potřebovat opravdu hodně pokusů a pozitivních zážitků, aby si vodu zamiloval.
Přesto se ale může stát, že doma budete mít psa, který si prostě pobyt ve vodě nikdy nezamiluje, bohatě si vystačí se smočením tlapek nebo se bude vodě vyhýbat. I s takovou možností je fajn počítat. 

 

Jak je na tom s plaváním váš pes? Jaká strategie k učení se vám osvědčila? 

 

Jestli vás zajímá víc podobných příspěvků, článků a tipů do života se psem, budu se na vás těšit na Instagramu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.