Genetiku si možná ze základky pamatujete jako to šíleně složité téma, které šlo úplně mimo vás. Přesto by ale každý majitel psa měl mít aspoň základní povědomí o hlavních pojmech a souvislostech, zejména potom když se chystá svého psa nebo fenu uchovnit a třeba odchovávat štěňata.

Proto jsem se rozhodla jí věnovat samostatnou epizodu podcastu a pevně věřím, že se nám podařilo s Terezií Valčíkovou vybrat z téhle obrovsky široké oblasti ty zásadní věci a otázky, které si chovatelé psů kladou.

V podcastu mimo jiné probíráme:
– proč by se měl v základech genetiky orientovat každý majitel psa?
– jak funguje genetické testování na konkrétní nemoci, co se dá testovat a co má smysl testovat?– základní genetické pojmy a jejich vysvětlení – gen, alela, fenotyp, genotyp a další
– jsou voříšci opravdu zdravější než čistokrevní psi s PP?
– jak to funguje s dědičností barev?
– jak je to s dědičností DKK, DLK a dalších
– co je to inbreeding, koeficient inbreedingu a proč by nás měl zajímat
– jak vlastně probíhá genetické testování

 

Chcete si poslechnout i bonusovou část tohoto podcastu? Přidejte se do Pejskárium fanklubu na Herohero! To je česká platforma, díky které můžete v ceně jednoho kafíčka měsíčně podpořit moji tvorbu a vznik dalších dílů tohoto podcastu. Na oplátku dostanete vstup do kompletního archivu bonusových materiálů a spoustu dalších výhod :-).

 

 

V podcastu zmiňujeme:

– Terezie blog o genetice a chovatelství

 

Genetika psů

Podcast můžete v aplikaci Apple podcasts během pár vteřin ohodnotit a dát mi tak zpětnou vazbu, zda se vám rozhovory líbí.

Za střih a úpravu podcastu děkuji Terezce, která stojí za projektem “Kreativní brejloun”,  její krásné psí ilustrace najdete na Instagramu.

Jestli vás zajímá víc podobných příspěvků, článků a tipů do života se psem, budu se na vás těšit na Instagramu!


Poznámka pod čarou:
Rozhovory v podcastech reprezentují také osobní názory hosta, které se vždy nemusí shodovat s tím, co šířím sama za sebe v rámci svých dalších kanálů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.