Někdy je venku opravdu počasí, že by psa nevyhnal. No tak si prostě přiznejte, že dneska se vám fakt nechce courat s chlupáčem hodiny venku. A vymyslete mu zábavu na doma ;). Že vás nic nenapadá? Dala jsem dohromady 10 tipů jak zabavit psa doma!

1. Schovka

 

Verze 1 – schovka páníčka

Možná se vám to bude zdát krapet infantilní, ale pravdou je, že většina psů hledání svého páníčka prostě miluje! Potřebovat nebudete vůbec nic, snad jen parťáka, který vám pejska podrží, až se půjdete schovat :-).

 

Verze 2 – schovka hračky

Jestli jste se při verzi 1 cítili trochu jako ve školce, případně nemáte parťáka ani místo kam se schovat, tahle schovka bude ještě jednodušší. Vezměte oblíbenou hračku svého psího kámoše, schovejte tak, aby viděl kam ji dáváte (tenhle krok můžete vynechat, pakliže už pejsek hru zná) a pusťte ho hledat. V dalším kole mu neukazujte kam schováváte a schovky postupně dělejte složitější. Většina pejsků hravě najde hračku položenou na zemi, ale do poličky nebo na kraj vany už si musí víc lámat hlavu, a hlavně nos. 😛

2. Čmuchání

Většina psů naprosto miluje čmuchání, zvlášť jestli máte doma některého z rozených čmuchačů (bígl, německý ovčák, teriéři, …). Zařadíte-li proto do dnů pod psa trénink zaměřený na čich, nejen že pejska skvěle unavíte, ale ještě ho naučíte nové dovednosti. Poměrně nedávno se dostala do ČR nová aktivita nebo psí sport, říkejme tomu jak chcete. Jmenuje se nosework a pokud jste o něm neslyšeli, určitě mrkněte třeba na webovky nosework, kde se o této psí disciplíně dozvíte víc informací. Čmuchání je opravdu dokonalá zábava pokud máte pejska v rekonvalescenci, chcete ho unavit i doma nebo prostě hledáte aktivitu, u které se nebudete muset s chlupáčem honit jako při agility :-). Ti největší profíci se zaměřují třeba na vyhledávání kůrovců, tak jestli hledáte inspiraci, můžete si poslechnout podcast s Nicole Vošvrdovou, kde jsme si povídaly i o tom, jak se takové vyhledávání vůbec trénuje.

Super zábavou jsou taky čmuchací dečky. Do těch pejsanovi schováte oblíbené pamlsky a necháte ho hledat. Po skončení hry si můžete dát další kolo, nebo dečku schovat na příště. Vyrobit čmuchací hry si můžete podomácku sami, nebo třeba koupit hotové.

 

3. Nový trik

Upršené dny jsou ideální dobou na učení nového triku! Pokud hledáte inspiraci, mrkněte se třeba na knížku 101 psích triků od Kiry Sundance. Neučím je sice stejným způsobem jako popisuje v knížce, ale je tam spousta super tipů na různé cviky.

 

 

4. Socializace

Zvlášť pokud máte doma štěňátko nebo hodně mladého pejska, měli byste věnovat dostatečný čas socializaci a na to je ideální příležitost, i když se vám nechce courat venku. Socializace je pro štěňata nesmírně důležitá (podrobněji si o tom poslechněte v podcastu s Robertem Zlochou), takže neváhejte vyrazit na návštěvu, do obchodního centra, jen tak bez důvodu na veterinu, projet se autem nebo nějakým jiným dopravním prostředkem, který váš chlupáč ještě nezná. Nebo ho seznamte s novými situacemi a zvuky doma a třeba naučte dobrovolně chodit do vany nechat si umýt packy ;-). Fantazii se meze nekladou a pamatujte, čím víc situací pejsek pozná když je ještě mladý, tím méně ho podobné věci rozhodí, když vyroste.

 

 

5. Zpomalovací miska

Tahle zábava vás nebude stát skoro žádný čas, snad jen na nasypání granulí nebo nandání masa do misky.

Pěkné zpomalovací misky dělá třeba Outward hound a zajímavý je i Green interactive feeder 🙂 Čím více záhybů miska má, tím složitější pro pejska bude vyndat z ní granulky nebo vybrat maso.

Green Interactive Dog Feeder
Zdroj: https://www.viovet.co.uk

 

6. Hlavolamy

Hraní hlavolamů je naprosto skvělá zábava pro pejsky všech věkových kategorií a velikostí. Základním předpokladem je, že vašeho chlupáče zajímají pamlsky, potom je úspěch zajištěn. V dnešní době už je na trhu nepřeberné množství hlavolamů všech možných obtížností ve spoustě barev a provedeních. Já mám ráda ty od Niny Ottosson, jednak jsou z kvalitních materiálů a taky ráda podporuji Ninu, která je vymýšlí s láskou a je takovou pramáti psích hlavolamů :-D.

Na míru vytvořeným hlavolamům se věnuje taky aktivita s názvem hersenwerk. To je ohromně zajímavá disciplína, která je vhodná pro všechny kategorie psů. Inspiraci jak na to můžete nasbírat např. v knize Hersenwerk, ve Facebookové skupině, nebo si poslechněte přednášku z konference Pejskárium.

Foto: Rebel Dog

 

7. Hračky na zmražení

Interaktivních hraček, které můžete naplnit a zmrazit, aby je se pak pejsek zabavil dolováním dobroty existuje na trhu opět nepřeberné množství. Snad nejznámější je kong se svým legendárním tvarem, ale sehnat se dají i různé míčky s otvory. Další hodně odolnou variantou je třeba kost od West Paw.  Nejčastěji takové hračky plním paštikami pro psy, jogurtem nebo mletým masem. Takových hraček máme hned několik a ještě jsem nepozorovala, že by pejsky omrzely. Velkým hitem jsou u nás teď taky lízací podložky.

 

8. Mamutí kost

Vyrazte k řezníkovi a zeptejte se na hovězí stehenní kost , spousta řezníků, kteří si maso sami bourají by je vyhodili, přitom vám může posloužit jako parádní zábava pro pejska na dlouhou dobu. A proč zrovna hovězí? Je tak velká, že si váš mazlíček neublíží, ale jenom pořádně vyčistí zuby a procvičí žvýkací svaly :-). Tahle zábava je ideální samozřejmě pro psy na barfu, ale i granulářům přijde vhod, u těch ale dbejte na to, aby byla kost velká tak, že budou jen ožužlávat klouby a nedávejte jim malé kosti které by sežrali celé. A pamatujte, kost musí být vždy syrová, tepelně upravená by mohla nadělat pěknou paseku.

9. Psí salon

Stříhání drápků, čištění uší, úprava srsti. Většinou se nám do ní nechce, ale nějakou tu údržbu zevnějšku si zaslouží každý chlupáč ;), tak proč to nesfouknout, když je zrovna venku ošklivo! Pokud váš pejsek nesnáší takovouhle péči úplně dobře, je ideální čas začít s tréninkem. A mimochodem, tématu jak pečovat o psí drápky jsme se taky věnovaly v jednom z podcastů!

10. Přetahování

Jsou psi, kteří se moc přetahovat nechtějí, ale vášnivé přetahovače tahle zábava určitě potěší! 🙂 Přetahování navíc posiluje vzájemný vztah mezi páníčkem a psem a můžete při něm trénovat i sebekontrolu vašeho pejska a správné reakce na povely (třeba drž/pusť atd.).
Je teda fakt, že potřebujete koberec nebo jinou neklouzavou podlahu a trošku místa :-).

 

Ošklivé počasí není důvod nechat pejska zahálet, tak zkuste jeden z mých tipů a samozřejmě dejte vědět, jak se který ujal! 🙂

Do komentáře mi nezapomeňte napsat, jaký je váš trik jak zabavit pejska doma!

 

 

A jestli ještě nesledujete Pejskárium na Instagramu nebo Facebooku, šup tam!

Článek nebyl sponzorován žádnou ze zmíněných firem, ale obsahuje affiliate odkaz na knihu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.