Přemýšleli jste někdy nad tím, zda má vlastnictví psa co dočinění s délkou vašeho života?
Ať ano nebo ne, švédské vědce to napadlo. A 12 let se zabývali studií, jejíž výsledky mi přijdou neskutečně zajímavé!

Zjišťovali souvislost mezi rizikem kardiovaskulárních chorob, smrti a vlastnictvím psa.

Jestli jste to totiž nevěděli, kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou smrti a umírá na ně až 49% Čechů. Infarkt myokardu je nejčastější příčinou smrti na celém světě.

 

A jak to dopadlo? Dobře pro nás, co máme doma aspoň jednoho psa! V závěru téhle studie se totiž ukazuje, že vlastnictví psů je opravdu spojeno s nižším rizikem kardiovaskulárních chorob a se sníženým rizikem kardiovaskulárních a všech ostatních příčin úmrtí obecně.

 

Jak to probíhalo?

Téhle studii se tým vědců z Uppsala University věnoval 12 let a zapojeno bylo 3,4 milionu Švédů.

V rámci výzkumu porovnávali údaje ze švédského národního registru vlastnictví psů s návštěvami v nemocnicích pro dospělé ve věku 40-80 let.

Skupinu lidí začali sledovat v roce 2001 a vybrali ji tak, aby žádný účastník dosud neměli žádné srdeční potíže.

 

 

Co bylo zjištěno?

U majitelů psů je menší riziko, že se u nich objeví srdeční choroby než u jejich vrstevníků bez psa

Vědci si nejsou jistí, zda je vlastnictví psa příčinou lepšího zdraví, nebo indikátorem lepšího života celkově. Já bych se přimlouvala za tu druhou variantu, život se psem je totiž lepší v mnoha různých směrech!

Po 12 letech se ukázalo, že lidé se psy měli o 23% nižší riziko úmrtí na srdeční choroby jako je srdeční selhání, infarkt nebo mrtvice než jejich vrstevníci bez psů.

Pokud jste single, je tahle zpráva ještě lepší, bylo totiž zjištěno, že osoby žijíci osamoceně má ve srovnání se svými protějšky bez psa o 33% menší riziko smrti!

Malé rozdíly potom tvořila i plemena, která člověk vlastní. Tak například majitelé pointerů a podobných plemen mají riziko smrti nižší než majitelé retrívrů.

 

 

Celkově se tenhle švédský výzkum shoduje s tím, co řekla American Heart Association v roce 2013. Pejskaři jsou aktivnější, více se hýbou, mají lepší krevní tlak a hladinu cholesterolu a dokonce lépe snáší stres.

Pro mě osobně je to další potvrzení toho tolikrát omílaného Pejskárium motta, „Tvůj pes je šance pro tebe“ a ač zubatá čeká na nás všechny, se psy prostě máme delší a lepší život a teď je to navíc vědecky podložené!

 

A co vy? Máte pocit, že je váš život díky psovi o něco lepší, než byl třeba předtím, než jste si ho pořídili?

 

 

Jestli chcete sledovat víc zajímavostí ze psího světa, přidejte se k nám na  Instagram!

 

 

Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41598-017-16118-6?utm_source=commission_junction&utm_medium=affiliate
https://www.businessinsider.com/dog-owner-heart-disease-study-uppsala-sweden-2017-11 
https://dabpraha.rozhlas.cz/49-cechu-umira-na-kardiovaskularni-choroby-infarkt-myokardu-je-nejcastejsi-7314763
https://ahajournals.org/doi/full/10.1161/cir.0b013e31829201e1

One Reply to “Žijí pejskaři déle, než ti, kteří psa nemají?”

  1. Potvrdzujem!!!! Jedine co mi vadí na celej veci je neuznanie tejto skutočnosti a psickarom sa stale v niečom bráni…. ukazuje to na samoucelnost takto vynalozenych prostriedkov na vyskum…..zákaz tam…zákaz hennn…. príkaz toto….A dane a nájsť podnájom so psíkom…cestovanie ….. a mnoho dalsich nevyhod.No za 6 rokov čo máme vlastného psíka som veru bola len obmedzovana….a okrem toho poisťovne preplacaju fitka alebo kadejaké kurzy a psickarom ktorí sa takto nepriamo chránia pred spomínanými civilizačným chorobami ?! Nič! My sme si to precitali lebo SME PSICKARI …ale my to vlastne vieme ….čítajú to aj tí ktorí nám psickarom a celej spoločnosti vytvárajú pravidlá?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.