Dnešní článek bude z cyklu trablí, které s pejskem můžete zažít. Ač se snažím být věčný optimista, tohle je jeden z případů, kdy je lepší znát oč jde. Ať jsou to osiny, přehřátí, nebo právě sametky, mám za to, že je lepší být připraven a jednat. A to jde jen tehdy, když máte přehled, co může nejčastěji vašeho psího kámoše potkat.

Symbolem pozdního léta a začátku podzimu jsou, co se parazitů týče sametky. Sama jsem pár let zpátky několik dní koumala, cože se to našim pejsanům udělalo a zbytečně tak oddalovala léčení. Tak čtěte dál, protože štěstí přeje připraveným! A na čtení vám dám ještě jeden úkol – počítejte si, kolikrát jste se během čtení článku podrbali a pak mi to napište do komentáře! 😀

 

 

 

Sametka podzimní – co to vlastně je

Sametka podzimní, latinsky Neotrombicula autumnalis je někdy nesprávně nazývaná sviluška. Je to roztoč, příbuzný klíšťat. Jak název vypovídá, potýkat se s ní můžete hlavně na podzim, přibližně od půlky srpna do konce září. Jejím „revírem“ jsou trávníky a její tempo je vražedné :-P. Ba ne, ale opravdu miluje hlavně vlhké prostředí, trávníky, nízké keře, zahrady. Nezáleží na tom, jak moc vyvoněnou a posekanou zahrádku máte, sametky můžete nachytat i na udržovaných porostech. Můžete, ano, vy i váš pejsan. V tomhle případě totiž žádná pověra typu blecha psí na člověka nejde neplatí, tady jste v tom s chlupáčem spolu!

Larva se živí buňkami kůže teplomilných zvířat, tedy lidí, psů, koček apod. Jen co se uvelebí, vstříkne na kůži trávící enzymy, aby se jí lépe hodovalo, a to je okamžik, kdy způsobuje nesnesitelné svědění.

 

Sametka podzimní u psa
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sametka_podzimní

 

Jak poznat, že má pes sametky?

Prvním náznakem, že něco není v pořádku bude pravděpodobně úporné drbání pejska. Sametky se nejčastěji rády usazují kolem čumáku, očí uší, na břichu, v meziprstí nebo kolem zadečku. Tam je taky potřeba je hledat, když máte podezření právě na tyhle breberky. Jsou to oranžové nebo červené tečky, mnohem menší než klíšťata, které se můžou zdát jako stroupek nebo špína mezi prsty.

 

Jak vypadá sametka podzimní
Zdroj: https://www.monvt.eu/skin-pathologies/parasitic-skin-conditions/trombiculosis/

 

Může sametka i na lidi?

Jak už jsme řekli, ano, může. U lidí se postižení sametkami říká trombiculóza. U lidí si jí dost pravděpodobně všimnete až ve chvíli, kdy už larvy na sobě nemáte, protože jste si je setřeli škrábáním nebo oblečením. Larvy se rády drží v místech styku oděvu s kůží.  Řešit tak můžete už jen svědění, které ještě několik dní způsobuje zmiňovaný sekret, který larvy vypustily. Na to se doporučuje třeba Fenistil.

 

Jak sametky u psa?

Důležité je vědět, že na sametky je většina odpuzovačů obvykle krátká, takže i pokud má váš pejsek např. Bravecto, neznamená to, že se vás sametky netýkají. Dřív, než začne účinkovat, stihnou sametky vypustit svědivý sekret.
Sametky vypadají trochu jako rezavý stroupek, takže je můžete z kůže mechanicky odstranit a potom ošetřit. Veterináři většinou doporučují odstraňovat tamponem nastříkaným přípravky na bázi Firponilu, např. Fipron nebo Frontline. Proti svědění bych sáhla např. po zeleném jílu a heřmánkovém hydrosolu, pokud taky já fandíte víc přírodním produktům.

 

Sametka podzimní
Zdroj: https://www.monvt.eu/skin-pathologies/parasitic-skin-conditions/trombiculosis/

 

Jak tomu předcházet

Předcházet napadení sametkou úplně nejde. Můžeme se vyhýbat neudržovaným trávníkům, ale ani to není jistota. Některá léta je jich víc, některá zase méně. V tomhle případě je tedy hlavní včas je odstranit a místo ošetřit.

 

 

Závěrem bych chtěla podotknout, že pokud má váš pes opravdu citlivou kůži, je hodně zasažený sametkami a extrémně se drbe, je na místě navštívit veterináře.

Zažili jste už někdy sametky u vašeho pejska, nebo se vám zatím vyhýbají? A co vám na ně případně pomohlo?

 

Jestli chcete sledovat víc zajímavostí ze psího světa, přidejte se k nám na  Instagram!
Zdroje:
https://en.wikivet.net/Trombiculidiasis
https://www.priznaky-projevy.cz/kozni/453-trombikuloza-srpnova-vyrazka-priznaky-projevy-symptomy
https://www.petmd.com/dog/general-health/chiggers-dogs-what-you-need-know
https://www.wideopenpets.com/best-ways-treat-chiggers-pets/
https://animals.mom.me/how-to-protect-dogs-from-chiggers-12525393.html
https://www.petcoach.co/dog/condition/chiggers/
https://www.emedicinehealth.com/chiggers/article_em.htm#what_does_chigger_look_like
https://www.skudci.com/sametka-podzimni 

12 Replies to “Podzimní trable – sametka podzimní

  1. Tenhle článek mi jde skvěle do rány. Asi
    před týdnem jsem psovi objevila na noze místo, kde má sametky a na hlavě lysé místo se ,,stroupkem,, ale tím, že jsme byli u rodiny za psama, tak jsem si říkala, že to vypadá jak kousnutí nebo odření, jak kluci hodně blbou, tak jsem to neřešila…hodinu před tím, než jsem na článek narazila na Instagramu, tak jsem objevila psovi tyhle brebery mezi prsty, protože si začal okusovat nohu, takže už aspoň vím co to je a co jsou ty červený štípance na mém těle co strašně svědí 😄😄

  2. prosím, mohu se zeptat zda to mohu u psů po odstranení ošetřit i dezinfekcí nebo tím fenistilem?

  3. Tak sametky pozoruji druhym rokem u nas na zahrade. Resp. jsme vsichni vzdy strasne sestipany. Trochu uleva, kdyz to byli jen sametky a ne treba stenice. Na zahrade se v to domu temer nezdrzujem, coz je deprimujici, kdyz clovek vi, ze to jsou posledni krasne dny. Zatim se vzdy pred odchodem nastrikame alpou v ktere jsem nechala vylouhovat hrebicek a fenykl. Po sprse se tim i natirame na stipance. Do chemie se mi nechce a jinou radu jsem bohuzel nevypatrala.

  4. My u pejska řešíme sametky každý rok😢 kdysi nám na VET poradili postříkat Arpalitem a sundat, pak desinfekci. Vždy je máme tak srpen a zaří ze zahrady na chatě, někdy jich má čubinka hodně a někdy málo, každý rok jinak.

  5. Podrbano 6x a vidim to na drbaci noc😂🙈 doufam ze zustanu jen u drbani z clanku a nic si domu neprineseme🙄

  6. Vzhledem k tomu, že se u nás na zahradě vyskytují, i když ne každý rok, vím o čem je řeč . Je to opravdu velice nepříjemné a extrémně svědivé . Když byla dcera malá , měla je i v hlavě. Žádný postřik zahrady nepomáhá . Takže jsme se v tomto období snažili délku pobytu na zahradě omezit. Pejsek postipany díky bohu zatím nebyl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.