Výbavu pro svého psa řeší každý z nás, často ale máme tendence kupovat i věci, které vůbec nepotřebujeme a tak jsem se rozhodla dát dohromady podcas a článek na téma výbava pro psa aneb pejskařský minimalismum.

Jestli si chcete poslechnout můj názor na tohle téma, tipy na knížky a recenzi na naše nejoblíbenější hračky i doplňky k barfování, tady je verze do ucha:


Jestli raději čtete a a zajímá váš spíš jen seznam věcí, tady je 🙂

Jaké věci v psí výbavě jsou opravdu nutné?

Hned na úvod by se slušelo říct, že já rozhodně nejsem z těch, co by měli minimalismus zvládnutý levou zadní a doma měli opravdu jen věci, které k životu potřebují. Snažím se na sobě ale pracovat, snažím se lepšit a stále dokola si srovnávat, co pro mě má skutečnou hodnotu. No a pejsci jsou prostě fakt podstatná část mého život a jistě sami uznáte, že lákadel je v tomhle odvětví skutečně hromada. Dřív jsem měla pocit, že potřebuji všechno a dvakrát. Deset sad různých obojků a vodítek, čtyřicet hraček, patnáct druhů pamlsků na výběr a plnou skříňku doplňků k barfu. Píšu potřebuji, protože v tomhle případě je víc jak jasné, že je to o nás lidech. Kdyby bylo na psovi, nepotřebuje ani desetinu z toho všeho.
Postupem doby se tedy stále více klaním k názoru méně, ale kvalitněji a taky, jak bylo řečeno v jedné skvělé knize se stejným názvem – “více žít, méně mít”

 

A to mě přivedlo na myšlenku – co pro život se psem
opravdu potřebujeme? 

 

Rozhodla jsem se tedy sepsat dneska článek s nezbytnostmi pro život se psem a taky tipy na další weby a knihy na téma minimalismu. Najdete v něm věci, které mám doma  a fakt je často používáme a pak dám dohromady z mého pohledu absolutně nezbytné minimum pro život se psem.
Do komentáře se budu těšit na váš “must have” seznam 🙂

Tak jdeme na to!

 

Krmení / pamlsky

Netřeba psát, že krmení pro psa mít doma musíme. Já se ale často přistihnu, jak shromažďuji spousty pamlsků, které následně prolezlé moly vyhazuji a při otevření skříňky s věcmi pro psy mi nezřídka na hlavu přistane krabička s nějakou blbostí, kterou jsem ani nevěděla, že máme.
Co ve finále ale fakt používám pořád?

 1. Maso / granule – jednoho psa krmíme masem, druhého granulemi
 2. Micro mineral – takový univerzální doplněk k barfu
 3. Fit – barf sensitive – nouzovka, když nemám doma přílohu k masu nebo potřebuji nakrmit opravdu rychle
 4. Olej – nekupuju speciální pro psy, dávám do krmení jakýkoliv pro psy vhodný, který mám doma pro nás samotné
 5. Léky pro Wikču
 6. Pamlsky – kvalitní koupené, nebo doma vyrobené.

 

Hračky

Kdo mě sleduje déle, ten ví, že jsem fakt hračkofil, šíleně mě baví zkoumat nové hračky a hromadit jich kvanta. Tady mám fakt obrovskou rezervu, protože úplně upřimně, pořád dokola se u nás točí jen tyhle:

 1. Míček Liker – ideální náhrada za tenisák – plave, drží, snadno se myje
 2. Puller – co dodat, to je fakt boží věc!
 3. Čmuchací dečka Nousin – to je naše značka, kterou vyrábí moje šikovná maminka
 4. Zubatý míček od Rogz – nevím proč, Dáda ho miluje nejvíc ze všech
 5. Kong – klasika na zabavení snad jakéhokoliv pejska
 6. Fleecový přetahovací rejnok – suprově drží a po vyprání je zase jako nový

 

Další výbava

Sem zahrnu věci, které pejsek nemůže sežrat, ani se s nimi zabavit, přesto je potřebujeme.

 1. Vodítko, obojek, postroj – ruku na srdce, jedno od každého fakt stačí
 2. Flexina – ač ji nepoužívám denně, myslím, že je fajn ji doma mít, hodně jsem ji využila když měla Wikča klidový režim, nebo na místech, kde nechci psa vůbec pouštět a přesto chci aby měl určitou volnost.
 3. Košík – pro rváče, nenapravitelné žrouty odpadků, do MHD (hlavně ne fixační!)
 4. Lékárnička – sestavila jsem si svoji vlastní
 5. Klec / kennelka – kdybych si pořizovala štěně, klec bude jedna z prvních věcí, kterou pořídím a psa na ni naučím (proč si myslím, že je skvělá, probereme zase příště)
 6. Miska – jedna na vodu, druhá na krmení
 7. Pelech / deka / podložka
 8. Kartáč – vhodný pro srst konkrétního pejska
 9. Odpuzovač klíšťat a podobných breberek – za nás přírodní olejíček od CdVetu

 

 


 

Mít kolem sebe jen ty věci, které nám dělají radost, a které opravdu využijeme, je neskutečná úleva ve všech směrech. Jak jsem říkala, sama se to teprve učím, ale pokládám to za důležitou věc. Přišlo by mi totiž hodně smutné, kdybychom byli déle v práci, abychom vydělali mimo jiné na zbytečnosti pro našeho pejska, které on dost pravděpodobně neocení, ale v našem vzájemném vztahu bude chybět společný čas, na který ty věci ve finále nepotřebujeme.

 

 

A to neplatí jen pro život se psem, ale i ten bez psa.

Dnešní doba je fakt maximálně přehlcená ve všech směrech – věcmi, informacemi, možnostmi. O to těžší je pak věnovat se těm skutečně důležitým. A proto bych vás chtěla ponouknout, zaměřte se raději na kvalitu než kvantitu, pořiďte kvalitní věci, které vydrží, podpořte českou značku a vždycky se zamyslete, jestli tu kterou věc opravdu potřebujete. Nejsem úplně zastáncem extremismu ve všech směrech, opravdu mám spoustu zbytečností, které mi dělají radost, ale každý krok dopředu se počítá. Dneska už mnohem víc než kdy dřív koukám na to, od koho co pořizuji, z čeho je to vyrobené a odkud to pochází. Myslím, že každý krok v tomhle směru je fajn pro nás všechny :-).

Jestli vás tohle téma zaujalo a chtěli byste se o minimalismu celkově dozvědět něco víc, mrkněte třeba na tyhle knížky a weby:

Kniha “Jak nás věci zahlcují”

Kniha “Zázračný úklid”

Facebook stránky “minimalisticky.cz”

A co vy? Jaké jsou podle vás nezbytnosti v psí výbavě? Napište mi do komentáře a stavte se i na Pejskárium Instagramu, tam totiž frčíme každý den 🙂V tomhle článku jste sice našli vyjmenovaných hned několik značek, ale žádná z nich mi nezaplatila za to, abych ji tu zmínila. Prostě to takhle cítím a věci opravdu používám. Prokliky do článku jsem dala proto, že vás často něco zaujme a musíte se pak ptát, kde to pořídit a já jednotlivě odpovídat, takže takhle ušetříme čas a dostanete tipy, kde různé věci můžete koupit. Odkazy na knihy obsahují affiliate odkaz.
Krásné fotky mám z Unsplash.

 

 

 

8 Replies to “Minimalismus pro pejskaře

 1. Dalsi super podcast 😊. Uz se tesim na dalsi. Terko, nemate v planu nejaky podcast na tema bull sportu a bull plemen obecne? Host by mohl byt treba Mira Tosnar. Preju hodne uspechu do noveho roku. L.

  1. Zatím mám tolik naplánovaných dílů, že jsem se k tomu nedostala, ale do budoucna se tomu určitě nebráním, moc děkuju za tip! 🙂

 2. Super podcast 😉 ve většině souhlasím,
  Akorát my mame jen jeden obojek, jeden postroj a asi 4-5 různých typů voditek. Hraček relativně málo 😀 4-5 tak.
  Za mě ještě rozhodně nemůže chybět něco na přepravu do auta, za nás je to pás s postrojem a potah na sedačky , a další hodně důležitá věc jsou klesticky a pilniky na drápky 🙂

 3. No, já se nemohu ubránit kupování různých barevných obojků, motýlků od @funkydog. Vím že stačí jen jeden, ale obojky střídám dle nálady 🙂 A dělá mi to radost, příteli však už tolik ne 😀

 4. Díky za skvělý podcast 🙂 Chtěla bych se zeptat na knihu o enrichmentu, kterou zmiňujete. Mohla bych prosím požádat o odkaz na konkrétní knihu, o kterou se jedná? Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.