Dlouhé roky jsem něco jako psí lékárničku vůbec nevedla. Prostě jsem si naivně myslela, že ji nikdy nebudu potřebovat, protože mě se přece určitě žádné nehody netýkají.
Na jednom e-shopu jsem pak ale narazila na lékárničku pro psy od Trixie a říkala jsem si, že je to možná opravdu věc, kterou bych mít doma měla, a aspoň na větší výlety a dovolené se psem by se vyplatilo ji vozit. Pořídila jsem si jí a s prvním průšvihem jsem zjistila, že co je na ní asi tak nejlepší je obal.
Pro opravdu praktické využití by její složení muselo být úplně jiné a je jasné, že potom by se nemohla prodávat v běžných krámcích s chovatelskými potřebami. Rovnou k věci, od té doby, co jsem zažila pár nemilých nehod se svými pejsky jsem věděla, že pořádně a prakticky vybavená lékárnička musí vypadat úplně jinak.
Sestavila jsem si ji tedy sama po konzultaci s odborníky a společně se teď podíváme na to, co všechno a proč v ní mám, protože dneska už jsem přesvědčená o tom, že věc číslo jedna, kterou byste měli balit na dovču se psem je hned po žrádle právě dobře vybavená lékárnička. Lékárnička pro psa sama o sobě nezachrání všechno, ale častokrát vám může přinejmenším ušetřit cestu na veterinu v případech, kdy to není úplně nezbytné.
Na závěr tohohle článku na vás taky čeká malý dáreček, tak čtěte až do konce ;)!
Co dát do psí lékárničky?
Kontakt na nejbližší veterinární pohotovost
Tenhle bod se asi zdá jako největší klišé, a možná si řeknete, že kontakt se dá v dnešní době během pár sekund vygooglit. Je třeba ale pamatovat na to, že ve stresu kdy potřebujete rychle řešit problém svého psa už to není tak jednoduchý úkol, hledání vás zdržuje, jako na potvoru vám dojdou data v telefonu nebo se nebudete moct odkazy proklikat. Kdykoliv někam jedete, zvlášť pokud se jedná o místo, které dobře neznáte a nevíte jaké veteriny v okolí jsou, najděte si tuhle informaci předem. V nouzové situaci se vám to bude opravdu hodit.
Teploměr
Základním ukazatelem toho, že pes není úplně v pohodě je jeho tělesná teplota, podle ní se dá poznat leccos a i kdybyste třeba byli někde daleko od nejbližší veteriny, tělesná teplota může být nápomocná třeba pro konzultaci po telefonu. Tělesná teplota psa je za normálních okolností 38°C – 39°C, pokud je příliš nízká, může to signalizovat závažnější problém než vysoká – například metabolické selhání, oběhové selhání nebo šok organismu. Vysoká teplota může značit virové, bakteriální onemocnění nebo zánět.
Nůžky s kulatou špičkou
Kulatá špička je dobrá pro větší bezpečnost při manipulaci a nůžky využijete v mnoha situacích, ovšem v tomhle případě fakt dbejte na kvalitu, není nic horšího než ve stresu řešit zápasení s nůžkami, které nestříhají.
Adhezivní bandáž
Tak se říká samopřilnavému “obvazu” který pes dostane na veterině třeba po odběru krve. Drží sám na sobě, takže se s ním perfektně fixují třeba obinadla nebo krycí polštářky.
Seženete třeba tady.
Stříkačka
Ve většině případů je potřeba rány desinfikovat pořádným propláchnutím a při tom se bez stříkačky neobejdete, využijete ji i při podávání peroxidu.
Obinadlo s náplastí
Obinadlo se vám bude hodit zejména v situaci, kdy si pes třeba rozřízne tlapku a vy chcete zamezit dalšímu znečištění rány. Náplastí ho pak spolehlivě upevníte na místě.
Botička
Na první pohled se zdá jako úplná šílenost. Pravda je ale taková, že poranění packy jsou jeden z nejčastějších problémů, které můžete řešit. A neustálé převazování promočeného špinavého obvazu který pořád padá vyřeší naprosto skvěle.
Pinzeta
Pinzetu přibalte hned k botičce, osiny, zapíchnuté střepy a podobné nepříjemnosti vám totiž zaručeně znepříjemní fakt, že nemůžete cizí těleso uchopit a jednoduše vytáhnout, takže se v lékárničce určitě neztratí!
Smecta
Hodí se pro psy i lidi, použijete ji např. v případě dietní chyby, nebo když pejsek sní něco co nemá a potýkáte se s průjmem. Jen pozor, není to řešení otravy a při déletrvajícím průjmu byste měli rozhodně vyhledat pomoc veterináře, hlavně když máte malé plemeno psa. Narozdíl od černého uhlí nezbarví trus psa, takže i po jejím podání poznáte, jestli v něm nemá krev, což je důležitý ukazatel.
Enterozoogel
Entero Zoo je super věc nejen pro psy, ale taky pro kočky, králíky, papoušky a další zvířata. Je to detoxikační gel, který využijete při akutním průjmu nebo závažné otravě nebo intoxikaci.
Peroxid vodíku
jako desinfekce by byl pro pejska dost nepříjemný, v psí lékárničce má proto úplně jiný význam a to vyvolání zvracení v případě, že váš chlupáč právě sežral něco, co neměl. 3% peroxid se obvykle používá v dávce 1-2 ml na 1 kg hmotnosti psa. Zvracení byste v případě potřeby měli vyvolat co nejdřív po pozření něčeho nebezpečného, maximálně do 4 hodin.
Fenistil kapky
Vhodné pro případ alergie např. na štípnutí hmyzem. Kapková forma se rychleji vstřebává.
Betadine
Nepálivá desinfekce, naprostý základ do jakékoliv lékárničky. Když budete potřebovat propláchnout ránu, nejjednodušší pomůcka je rozředit ji z vodou tak, aby vypadala jako čaj.
Ocu flash
Oční roztok pro případ, že budete potřebovat zklidnit nebo vypláchnout oči. Působí protizánětlivě a desinfekčně.
Háček na klíšťata
Nevím jak vám, ale mně přijde vytahování klíšťat rukou nechutný, a navíc ne vždycky to jde pohodlně udělat, takže háček na klíšťata nosím vždycky po ruce. Minulý rok jsem si koupila v Německu tuhle sadu s O´tom háčky, která má rovnou pouzdro a můžete ji kamkoliv připnout, třeba v batohu. Moc praktická věc!
Chcete od nás dostávat pravidelnou dávku inspirace, novinek a zajímavostí? Tak přijďte na Instagram! 🙂
Závěrem bych chtěla určitě připomenout, abyste vždycky pamatovali na to, že základní je konzultace s veterinářem.
Často v různých skupinách na FB vidím, jak se lidé v případě nějaké nehody radí prvně právě tam. Upřímně, nepřijde mi to jako šťastně řešení, většinou vám budou radit laici, kteří často jen vaří z vody. Jako jedinou rozumnou skupinu bych doporučila tuhle, kde radí skuteční veterináři a komentáře od laiků nejsou vůbec povolovány.
Ani já nejsem veterinář. Při tomto článku jsem vycházela z uvedených zdrojů a konzultace s odborníky.
První a hlavní by tedy měla být konzultace s vaším veterinářem, vždycky myslete na to, že na internet si může napsat kdokoliv cokoliv, takže kritické myšlení je tu určitě na místě! 😊 A proto se ptám, zdá se vám tohle vybavení lékárničky dostatečné? Myslíte, že tam něco chybí, nebo naopak nějaká zbytečnost přebývá? Napište mi do komentáře!
Mám pro vás připravený malý dáreček. Jestli si nechcete potřebné propriety do lékárničky přepisovat, můžete si stáhnout připravený checklist, vytisknout si ho a postupně si odškrtat, co už v lékárničce máte 🙂
Stáhnout checklist
Zdroje:
http://www.rozhlas.cz/poradnapraha/chovatele/_zprava/nizka-teplota-u-zvirat-signalizuje-zavaznejsi-stavy-nez-horecka-5-ledna–999886
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/poradna/703/?pid=11638
https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-first-aid-kit-essentials/
http://www.veterinastrakonice.cz/alergiehypersenzitivni-reakce
https://www.avma.org/public/EmergencyCare/Pages/Supplies-Checklist.aspx
https://www.lekarna.cz/entero-zoo-detoxikacni-gel-100g/#vice-informaci
Tento článek nebyl sponzorován žádnou firmou.
Ta fotka! To je náš Cypro a Áda!
Dobrý den, mě se ještě osvědčil sprey s aktivním stříbrem, jako dezinfekce.
Díky za tip!
Zyrtek nosím i na běžné prochajdy. Po zkušenosti ze souboje s sršáňí a zběsilém volání na veterinu. Jinak dobrý nápad. Díky
Já bych ještě přidala nějaký zastavovač krvácení. Když si třeba zatrhne nebo utrhne pejsek dráp. Kdo to zažil ví, že to pěkně teče a je něco to zastavit. Vyčetla jsem že je dobrý kamenec. Dá se sehnat v tyčince jako jelení lůj. Když se to přihodilo našemu psisku tak jsem nic doma neměla. Tak jsem zastavovala hladkou mouku.
Super článek, mohla bych se zeptat, kde jste koupila tu lékárničku(taštičku)? Předem děkuji za odpověď.
Děkuju moc, taštičku jsem objednala přes e-bay 🙂
A to se da vsechno koupit v lekarne? Kde koupit kvalitni nuzky s kulatou spickou treba? Dekuji.
EnteroZOO je nejlepší věc na otravy, zachránil nám psa! A funguje skvěle i na každý průjem.
Já osobně bych tam přidala i normální obvaz. Ale super nápad dekuji