Právě jsem dorazila z tiskové konference SVS a říkám si, že tuhle zprávu s vámi musím sdílet hned tady na blogu, jelikož by mohla pomoci spoustě pejsků dostat se zpět ke svým majitelům v případě, že se ztratí, nebo naopak těm, kteří nějakého psa našli a chtějí to nahlásit.

Státní veterinární správa totiž zrovna dneska spustila na svých stránkách Databázi ztracených a nalezených psů, která je tak trochu předvojem centrálního registru zvířat, který bude fungovat od ledna 2022.

O co tedy jde?
Jednoduše ovladatelná databáze umožní shromažďovat na jednom místě informace o ztracených a nalezených psech a bude tak pomáhat v případech, kdy např. ztratíte psa a řešíte, co udělat jako první. V případě, že naopak nějakého pejska najdete a chcete to někam evidovat, aby ho jeho majitel co nejdříve objevil, můžete ji využít také.

Jak to funguje?
Databázi najdete přímo na stránce Státní veterinární správy, když chcete přidat ztraceného / nalezeného psa do databáze, kliknete na tlačítko “přidat psa” a vyplníte údaje, které o něm víte. Do mailu vám potom přijde odkaz, pomocí kterého potvrdíte, že chcete zvíře zveřejnit a to se ihned objeví v databázi. Přidat můžete i fotku a profil potom zasdílet třeba na sociálních sítích, aby byla šance na nález / vrácení co největší.
Aktuálně platí, že oznámení o ztrátě / nálezu je na stránce evidováno po dobu 10 dní. Záznam samozřejmě můžete smazat dříve, pokud se najde majitel pejska nebo platnost naopak prodloužit. Celá databáze funguje zdarma.
Pokud jste v situaci, kdy pejska hledáte, můžete na stejné stránce zadat např. číslo čipu nebo jiné identifikační údaje, podle kterých ho můžete hledat.

Stránka běží ode dneška, takže tahle informace je skutečně čerstvá a já osobně doufám, že se brzy dostane do povědomí a hlavně bude využívaná. Informaci o existenci téhle databáze dostanou i všechny obce, útulky a veterináři a právě pro ty by měla být vedle chovatelů, kteří zvíře ztratili, největším přínosem, resp. co nejvíce usnadnit kontakt mezi majitelem a nálezcem.

Předpokládám, že většina z vás tuhle informaci slyší poprvé, tak by mě moc zajímalo, co na zřízení databáze říkáte, jak se vám formát líbí? Přijde vám jednoduchý nebo naopak moc složitý? A myslíte, že bude využívaná, přestože existuje i řada dalších webů, kde je možné ztrátu / nález psa registrovat?

Jestli vás tohle téma zajímá víc a chtěli byste nakouknout na dnešní tiskovou konferenci, mrkněte na Instagram, kam přidám pár videí a ukázku kontroly čipu pejska.

Podrobnější informace přímo od SVS můžete najít v tomto článku na jejich stránkách. A jestli vás zajímá, jak vůbec tenhle úřad funguje a co všechno má na starosti, před nějakou dobou jsem vydala podcast přímo s panem ředitelem MVDr. Zbyňkem Semerádem, který určitě doporučuju k poslechu ;-).

10 Replies to “Státní veterinární správa spustila databázi ztracených a nalezených psů

  1. Je to velmi dobrá zpráva pro pejskaře. Jen termin spuštění národniho registru měl být logicky stejný, jako povinnost čipování.

    1. To asi ano, ono tam je i řada problému ohledně uvedení těch povinností do zákona apod. Já osobně se pořád kolem toho tématu vzdělávám, když se dozvídám další a další souvislosti. Každopádně tenhle krok je za mě určitě fajn varianta, i kdyby se díky tomu vrátil domů jen jediný pes 🙂

  2. Mohu se zeptat, jak to bude s dlouhodobě hledanými pejsky?
    Někdy se pejsek nenajde do 10 dnů, někdy ani měsíců a vyloupne se někde náhodou i po letech. Sama hledám 3 roky.

    1. Aktuálně je ta doba aktualizace nastavená na 10 dní, ale nevylučují, že se to nějakým způsobem upraví. 3 roky to ale zřejmě nebudou, nicméně to už by byl dotaz spíš přímo na Státní veterinární správu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.