Knihu Psi – signály a emoce jsem poprvé zahlédla asi u kamaráda, trenéra Roberta Zlochy, na Instagramu, a hned mě zaujala, protože vypadala jako takový slovník psí řeči těla.

Plánovala jsem její pořízení v anglické verzi a než jsem se k tomu dokopala, vyskočila na mě zpráva, že nakladatelství Plot vydalo její český překlad!

Moje “psí knihovna” už čítá několik desítek kousků a moc ráda s vámi sdílím tipy na různé zajímavé přírůstky. Sama jsem milovníkem všech možných, hlavně naučných knih a dělá mi velkou radost, když se vám některá z nich taky hodí, zvlášť když dopomůže k tomu, že svůj vztah se psem posunete zas o kousek dál. A přesně to podle mě bude i tenhle případ.

 

“My máme názory a psi mají fakta”

Katja Krauß

 

Na první pohled některé možná odradí, že to není úplně útlá knížečka, ale nenechte se mýlit. Nejde o bichli plnou masy textu, tím nejpodstatnějším v této knize jsou totiž obrázky.

Kniha je rozdělená na tři části:
1.  Co nám prozrazuje psí tělo – popis detailů
2.  Komunikační signály
3.  Emoce

Na začátku získáte izolovaný pohled na jednotlivé části těla, naučíte se rozpoznávat drobné rozdíly a následně celek. U jednotlivých fotek najdete krásné vysvětlivky co na konkrétní fotografii pozorovat, uvědomíte si důležitost pohledu na celkové držení těla a konkrétní situaci, v jaké se pes nachází.

Autorky Katja Krauß a Gabi Maue dávaly fotografie do knihy dohromady celých 10 let. V německém originálu byla vydaná v roce 2020.
Některé snímky mohou lidi s vytříbeným okem možná dráždit svou “nekvalitou”, ale je potřeba si uvědomit, že se nejedná o knihu založenou na krásných fotkách, nýbrž unikátní sbírku zachycených reálných situací, na jejichž základě se můžeme učit lépe číst řeč těla psů. Autorky krásně vysvětlují i to, jak může odlišné, někdy ne příliš přirozené vzezření některých plemen, ovlivňovat to, jakým způsobem je vnímají ostatní psi.

Fakta

 

Moje dojmy

Závěrem bych ráda shrnula svoje dojmy z knihy. Na rovinu přiznávám, že jsem zatím nepřečetla kompletně celou knihu, stihla jsem pár kapitol a zběžně prolistovat zbytek, zastavit se u pasáží, které mě zaujaly. Už teď ale můžu říct, že tenhle kousek si rozhodně v knihovně i po přečtení nechám a průběžně se k němu budu vracet.
Mohlo by se zdát, že kniha podobného rozsahu je vhodná spíše pro odbornou veřejnost, trenéry a další “psí profesionály”. Já bych si ale naopak moc přála, aby přesně tenhle typ publikace bylo něco, co se dostane do ruky každému pejskaři. Jsem totiž přesvědčená, že lepší porozumění signálům těla našich psů by vedlo ke spokojenějším vztahům s našimi psi, většímu respektu k těm ostatním a také k lepšímu přístupu k interakcím s cizími psy. S radostí ji tedy zařazuji do seznamu těch, které budu moc ráda doporučovat dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.