Jedním z novoročních předsevzetí, která jsem si dala, je zahýbat trochu s tou spoustou knih o psech, které doma mám. Buď jsem je četla a ráda bych se k nim vrátila, nebo jsem se k nim ještě vůbec nedostala.

Na Instagramu jsem vás nechala hlasovat, která by měla být tou první a k mému potěšení jste zvolili Konejšivé signály od Turid Rugaas. Tuhle knížku já sama řadím společně se Svého psa nestřílejte do naprosto top knih o psech, které by měl číst opravdu každý. Jelikož jsem ji ale četla už devět let zpátky, moc ráda jsem se k ní vrátila a zase si připomněla, jak skvělá je. A hned co jsem ji zaklapla tak mě napadlo, že vám sepíšu aspoň malé shrnutí a můj názor na ni. Taky jsem pro vás připravila pár odkazů na další zdroje k tématu konejšivých signálů.

 

Nakladatelství Plot tuhle knížku vydalo už v roce 2007, kniha samotná je ale už z roku 1997. A přesto je pořád tolik aktuální.

Co se provedení týče, má necelých 100 stran a je tam celkem dost obrázků, takže ji stihnete přečíst během pár seancí s hrnkem čaje, rozhodně ji ale považuji za knížku, kterou je dobré mít v psí knihovně jako naprostý základ.
Právě ty nejdůležitější věci totiž máme občas tendence zapomínat.

V první části najdete shrnutí toho, co to jsou vlastně konejšivé signály a k čemu jsou psovi dobré. V další části je potom bližší popis jednotlivých signálů, které psi používají včetně stručného popisu praktických příkladů s různými psy a spousty fotek. Další část je věnovaná pozorování, nápravě, vývoji a dospívání, kde se dozvíte informace např. o tom, od kdy psi konejšivé signály používají a zda je mohou ztratit, nebo se je naopak znovu naučit. Dále v knize najdete kapitolu s příběhy několika psů souvisejícími s konejšivými signály a jejich použitím. Ta předposlední, za mě jedna z nejdůležitějších kapitol je potom o psím stresu a tom, co všechno ho může způsobovat. Na tomhle místě Turid několikrát popisuje takové to klasické házení míčků do zblbnutí, ke kterému se vyjadřuji dost často, jelikož ho u spousty lidí pozoruji jako hlavní nástroj k unavení a vybití energie psa Přitom mu naopak může i škodit. Knížka je zakončená rozhovorem s autorkou a informacemi o ní a jejím příběhu.

Plakát se signály inspirovaný knihou Turid Rugaas. Kreslila Lili Chin. Dostupné z: https://www.doggiedrawings.net/

 

Jestli ji ve sbírce ještě nemáte, určitě ji mohu doporučit a stejně tak mi přijde skvělá jako dárek pro nějakého pejskaře. Je psaná velmi srozumitelně, jasně, s praktickými příklady, takže z ní rozhodně nemáte pocit, že je to nějaká složitá kynologická literatura. Přitom jsou v ní ale opravdu důležité informace.

Malou ukázku z DVD na stejné téma můžete vidět tady:

 

Seminář měla Turid Rugaas několikrát i v České republice, na malou reportáž z její přednášky a další informace o konejšivých signálech koukněte sem.

 

Kdo je Turid Rugaas?

Zdroj: Facebook Turid Rugaas

Turid Rugaas se narodila v Oslu v roce 1938, je to trenérka psů a spisovatelka, která se proslavila především právě díky studiu tzv. Konejšivých signálů u psů. O tomto tématu přednáší po celém světě. kynologii se profesně věnuje od roku 1969.
V roce 1998 založila organizaci Pet Dog Trainers of Europe (PDTE)
Tato organizace má členy po celém světě a sdružuje trenéry, kteří ctí etický kodex, ve kterém metody způsobující bolest a nepohodlí nemají své místo.
Kromě knihy konejšivé signály napsala Turid Rugaas také tyto tituly:

Tahání na vodítku

Štěkání – zvuk psí řeči

 


Chcete ode mě dostávat pravidelnou dávku inspirace, novinek a zajímavostí?
Tak přijďte na Instagram! 🙂


Článek obsahuje Affiliate odkazy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.