Jedním z novoročních předsevzetí, která jsem si dala, je zahýbat trochu s tou spoustou knih o psech, které doma mám. Buď jsem je četla a ráda bych se k nim vrátila, nebo jsem se k nim ještě vůbec nedostala.

Na Instagramu jsem vás nechala hlasovat, která by měla být tou první a k mému potěšení jste zvolili Konejšivé signály od Turid Rugaas. Tuhle knížku já sama řadím společně se Svého psa nestřílejte do naprosto top knih o psech, které by měl číst opravdu každý. Jelikož jsem ji ale četla už devět let zpátky, moc ráda jsem se k ní vrátila a zase si připomněla, jak skvělá je. A hned co jsem ji zaklapla tak mě napadlo, že vám sepíšu aspoň malé shrnutí a můj názor na ni. Taky jsem pro vás připravila pár odkazů na další zdroje k tématu konejšivých signálů.

 

Nakladatelství Plot tuhle knížku vydalo už v roce 2007, kniha samotná je ale už z roku 1997. A přesto je pořád tolik aktuální.

Co se provedení týče, má necelých 100 stran a je tam celkem dost obrázků, takže ji stihnete přečíst během pár seancí s hrnkem čaje, rozhodně ji ale považuji za knížku, kterou je dobré mít v psí knihovně jako naprostý základ.
Právě ty nejdůležitější věci totiž máme občas tendence zapomínat.

V první části najdete shrnutí toho, co to jsou vlastně konejšivé signály a k čemu jsou psovi dobré. V další části je potom bližší popis jednotlivých signálů, které psi používají včetně stručného popisu praktických příkladů s různými psy a spousty fotek. Další část je věnovaná pozorování, nápravě, vývoji a dospívání, kde se dozvíte informace např. o tom, od kdy psi konejšivé signály používají a zda je mohou ztratit, nebo se je naopak znovu naučit. Dále v knize najdete kapitolu s příběhy několika psů souvisejícími s konejšivými signály a jejich použitím. Ta předposlední, za mě jedna z nejdůležitějších kapitol je potom o psím stresu a tom, co všechno ho může způsobovat. Na tomhle místě Turid několikrát popisuje takové to klasické házení míčků do zblbnutí, ke kterému se vyjadřuji dost často, jelikož ho u spousty lidí pozoruji jako hlavní nástroj k unavení a vybití energie psa Přitom mu naopak může i škodit. Knížka je zakončená rozhovorem s autorkou a informacemi o ní a jejím příběhu.

Plakát se signály inspirovaný knihou Turid Rugaas. Kreslila Lili Chin. Dostupné z: https://www.doggiedrawings.net/

 

Jestli ji ve sbírce ještě nemáte, určitě ji mohu doporučit a stejně tak mi přijde skvělá jako dárek pro nějakého pejskaře. Je psaná velmi srozumitelně, jasně, s praktickými příklady, takže z ní rozhodně nemáte pocit, že je to nějaká složitá kynologická literatura. Přitom jsou v ní ale opravdu důležité informace.

Malou ukázku z DVD na stejné téma můžete vidět tady:

 

Seminář měla Turid Rugaas několikrát i v České republice, na malou reportáž z její přednášky a další informace o konejšivých signálech koukněte sem.

 

Kdo je Turid Rugaas?

Zdroj: Facebook Turid Rugaas

Turid Rugaas se narodila v Oslu v roce 1938, je to trenérka psů a spisovatelka, která se proslavila především právě díky studiu tzv. Konejšivých signálů u psů. O tomto tématu přednáší po celém světě. kynologii se profesně věnuje od roku 1969.
V roce 1998 založila organizaci Pet Dog Trainers of Europe (PDTE)
Tato organizace má členy po celém světě a sdružuje trenéry, kteří ctí etický kodex, ve kterém metody způsobující bolest a nepohodlí nemají své místo.
Kromě knihy konejšivé signály napsala Turid Rugaas také tyto tituly:

Tahání na vodítku

Štěkání – zvuk psí řeči

 


Chcete ode mě dostávat pravidelnou dávku inspirace, novinek a zajímavostí?
Tak přijďte na Instagram! 🙂

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot


Článek obsahuje Affiliate odkazy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.